środa, 19 lutego 2014

intuicja

Dziś przedstawię parę cytatów z książki ''Intuicja'' OSHO, nauczyciela duchowego XX wieku.
W miarę przystępnym językiem zagłębia naszą egzystencje i możliwość przebudzenia.

Intuicja to twoja świadomość, twoja istota. Intelekt to twój umysł. Instynkt to twoje ciało. Dopóki nie posiądziesz swojej własnej mądrości (przebudzenia), swojego spojrzenia, własnych oczu umożliwiających patrzenie, nie zrozumiesz tajemnicy życia.Występowanie przeciw naturze, tworzy piekło, tu na ziemi. Intuicja prowadzi zawsze do Ciebie samego.Medytacja to stan niewiedzy, to czysta przestrzeń, nie zakłócona przez wiedzę.Dziecko nie ma wiedzy, jest czyste. Patrzy ze zdziwieniem, jego oczy są zupełnie czyste. Patrzy głęboko, ale nie jest uprzedzone, nie osądza. Nie przewiduje, dlatego poznaje rzeczy takimi jakie są. Dziecko zna prawdę, ty znasz tylko materialną rzeczywistość. Prawda jest jaka jest, rzeczywistość jest tym, co stworzyłeś wokół siebie przewidując, pragnąc, myśląc. 


Kiedy dwie osoby w stanie niewiedzy, rozmawiają, dochodzi do spotkania - obcują ze sobą.Ludzie poruszają się jak domy bez okien, zbliżacie się czasami, czasami zderzacie, ale nigdy nie spotykacie. Czasami się dotykacie ale nigdy nie spotykacie. Rozmawiacie ale nigdy się nie komunikujecie.Wszyscy najinteligentniejsi ludzie na świecie zgadzają się co do jednej rzeczy: że im więcej wiemy, tym lepiej rozumiemy, że życie to całkowita tajemnica.Widzisz i słyszysz, to co społeczeństwo pozwala Ci widzieć i słyszeć.Któregoś dnia ktoś zapytał mnie  ''czy istnieją duchy, wróżki itd'' owszem, jeżeli posługujesz się prawą półkulą istnieją, jeśli lewą to ich nie ma. Wszystkie dzieci posługują się prawą półkulą. Ale ty przywołujesz dziecko do porządku, mówiąc ''nonsens''. I dziecko stopniowo zmuszone jest do posługiwania się lewą a nie prawą półkulą. Musi żyć w twoim świecie. Musi zapomnieć o marzeniach, mitach i poezji.  


Gdy znajdziesz się w sytuacji gdzie logika zawiedzie, nie bądź zrozpaczony nie bądź pozbawiony nadziei. Te chwile mogą być największym błogosławieństwem w twoim życiu. Wtedy zacznie działać intuicja. Jeśli naprawdę chcesz być inteligentny, musisz być buntownikiem. A bunt to odrzucenie wszystkiego co narzucono na Ciebie wbrew twojej woli. Na nowo zacznij szukać siebie, zacznij od abc. 


drogowskaz na drogę;
'' Nie potrzebujesz mapy, potrzebujesz pasji, pragnienia do odkrywania. Kiedy ją osiągniesz zostawię Cię samego. Idź w przestrzeń, w nieskończoność i naucz się im ufać. Zostaw siebie w rękach życia. Każdy moment TO JEST TO.. '' 

K.